Bez kategorii

Album ślubny, USB czy galeria online?

Zapewne wiele z Was zadaje sobie podobne pytania przy okazji planowania własnego ślubu kiedy przychodzi pora na wybranie pakietu fotografii ślubnej. Album ślubny czy zdjęcia na USB a może galeria online? Czy warto inwestować w drukowaną pamiątkę z dnia ślubu czy wystarczą nam pliki jpg na nośniku USB lub w internetowej galerii zdjęć?

Tradycyjny album ślubny czy cyfrowe zdjęcia na USB lub w galerii online?

Albumy ślubne to tradycyjny już sposob uwieczniania dnia ślubnego. W dzisiejszych czasach jednak często pary decydują się na cyfrowe pakiety fotografii ślubnej. Często są to pliki cyfrowe zapisane na nośniku USB lub nawet w galerii online skąd pliki mogą być ściągnięte i zapisane na naszym dysku. W obu przypadkach daje to parom więcej kontroli nad drukowaniem zdjęć lub nawet projektowaniem własnego albumu czy fotoksiążki.

Czasy portali społecznościowych na pewno też charakteryzują się tym, że coraz mniej naszych znajomych odwiedza nas w domu i zdecydowana większość naszej rodziny i znajomych zobaczy nasze zdjęcia ślubne właśnie w internecie jaki pliki cyfrowe. Coraz mniej osób zobaczy nasz album ślubny podczas pogawędki przy kawie w naszym domu.

Drewniane USB na zdjęcia ślubne

Cyfrowy pakiet ślubny czy z tradycyjnym albumem?

Często decyzja o wyborze pakietu cyfrowego dedykowana jest też budżetem jaki przeznaczyliśmy na organizację ślubu. Popularne teraz cyfrowe pakiety fotografii ślubnej są tańsze niż te zawierające album, którego notabene produkcja kosztuje dużo więcej niż ślubnego USB lub niż utrzymanie galerii online.

Przy wyborze pakietu cyfrowego warto też spojrzeć na ten temat z szerszej perspektywy. Szybko zmieniająca się technologia komputerowa może oznaczać, że już za kilka lat nie będziemy mieć możliwości odczytania naszych zdjęć z pendrive.

Wcale nie tak dawno temu popularne było nagrywanie zdjęć ślubnych na DVD kiedy dzisiaj mało który laptop ma wbudowany czytnik płyt DVD, nie wspominając już o urządzeniach mobilnych. Chyba nie warto już nawet rozpisywać się rozległe o płytach CD lub nawet kasetach VHS, które już dawno odeszły do lamusa. Jeśli w tych czasach ktoś ma jeszcze video ze swojego ślubu nagrane na kasetę VHS to może mieć spory problem z odtworzeniem swojego filmu ślubnego. Taśmy analogowe czy nawet dyskietki to już odległe czasy oczywiście i chciałem tylko podkreślić wpływ zmieniających się technologii na nasze pamiątki ślubne.

Albumy ślubne czy nawet drukowane zdjęcia wydają się skutecznie walczyć z upływem czasu i wiele z nas pewnie ogląda od czasu do czasu album ślubny swoich rodziców lub widzi ich ślubny portret w ramce na ścianie. Mimo upływu czasu i zmian technologicznych takie pamiątki ślubne dostępne są dla młodszych pokoleń. Tego samego niestety nie da się zrobić z nośnikiem USB. Nie powiesimy go w ramce na ścianie żeby nasze dzieci i goście oglądali w naszym salonie.

Tradycyjny album ślubny

W przypadku jeśli, jak wiele par dzisiaj, zdecydujecie się na pakiet cyfrowy to zachęcamy gorąco do zrobienia kopii zapasowych swoich zdjęć. Najprostszym sposobem byłoby oczywiście zapisanie plików na dysku swojego komputera. Jednak te też zawodzą, dyski padają a komputery się psują i czasem zdarza się że z komputerem tracimy też wszystkie zapisane na nim dane. Warto więc zrobić sobie też kopię zapasową swoich plików w tzw ‘chmurce’ czyli wirtualnym dysku np. Dropbox lub Drive.

Decyzja o wyborze albumu ślubnego lub pakietu cyfrowego zależy więc od indywidualnych potrzeb i budżetu oczywiście i nie staramy się tutaj namawiać do wyboru jednej lub drugiej opcji. Mam jednak nadzieję, że udało mi się przedstawić kilka argumentów za i przeciw i że pomoże to Wam w dokonaniu wyboru.