Ślub konkordatowy – jak to załatwić?

Wasza data ślubu zbliża się i stoicie przez wyborem – ślub cywilny czy kościelny? A może dopiero chcecie wybrać datę i nie wiecie, czy rezerwować ją w urzędzie czy w kościele? Warto wziąć pod uwagę trzecią opcję – ślub konkordatowy.

Co to takiego?

Od prawie 20 lat na mocy umowy między kościołem a państwem możliwe jest zawieranie ślubów konkordatowych. Oznacza to, że ksiądz katolicki występuje w roli urzędnika, a ślub ma ważność zarówno względem prawa polskiego, jak i wobec kościoła. Dzięki temu wizyty w urzędzie stanu cywilnego są graniczone do minimum i nie trzeba brać ślubu dwukrotnie.

Krok po kroku

Załatwienie formalności przy ślubie konkordatowym nie jest trudne, wymaga jednak zachowania odpowiednich terminów.

3 do 6 miesięcy przed ślubem

W tym czasie wybierzcie się do kancelarii parafialnej kościoła, w którym zamierzacie wziąć ślub, aby zarezerwować termin i godzinę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście załatwili to wcześniej – ponieważ na pewno szybciej ustalicie konkretną datę Waszego ślubu.

3 miesiące przed ślubem

Kolejne spotkanie w kancelarii parafialnej, celem spisania protokołu przedmałżeńskiego i dostarczenia dokumentów. Przynieście ze sobą: świadectwa chrztu i bierzmowania(chyba, że bierzecie ślub w parafii, w której przystępowaliście to tych sakramentów, wtedy nie jest konieczne pobieranie świadectw), zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej, dowody osobiste i zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.To na tym spotkaniu rozpisywane są zapowiedzi przedmałżeńskie i dostajecie kartki do poświadczenia dwóch spowiedzi. Do USC warto wybrać się na dzień czy dwa przed wizytą w kancelarii, bo dokument jest ważny równo 3 miesiące. Na tym spotkaniu trzeba mieć dowody osobiste i skrócone odpisy aktów urodzenia, a także już podjętą decyzję dotyczącą ewentualnej zmiany nazwisk przyszłych małżonków po ślubie konkordatowym.

Tydzień przed ślubem

Udajcie się ponownie do kancelarii, aby spisać akt ślubu. Ze względu na to, że muszą być obecni również świadkowie, często ten etap odbywa się dzień przed albo nawet w dniu ślubu. Ważne, aby pamiętać, że najpóźniej dzień przed ślubem powinniście odbyć drugą spowiedź.

Do 2 tygodni po ślubie

Po ślubie konkordatowym kościół ma 5 dni na wysłanie dokumentów do urzędu. Po 14 dniach powinniście już móc odebrać skrócony akt małżeństwa.
Formalności związane ze ślubem nie są bardzo skomplikowane, ale w natłoku przygotowań terminy wizyt w kościele i urzędzie mogą umknąć. Przy kompleksowej obsłudze ślubów i wesel agencja Say Yes! Wedding Companyoferuje wsparcie również i w tym zakresie. Wszystko po to, abyście nie musieli przeżywać stresu w Waszym dniu.

Autorka: Aga Taukert

Data ślubu wybrana? Może warto zastanowić się nad zamówieniem save the date i z wyprzedzeniem poinformować gości o dacie Waszego ślubu!

Skontaktuj się z nami

Agencja ślubna – planowanie i organizacja ślubów i wesel Warszawa i okolice.
Spotkania umawiamy w miejscu wskazanym przez klienta.

  (Katarzyna Szymborska)

    kontakt@slubwarszawa.pl

Kontakt